Řád vavřínu 2018


Celkem 14 osobností se 15. listopadu 2018 stalo novými laureáty ocenění Řádu Vavřínu, kterým podnikatelé vyjadřují uznání a respekt významným osobnostem a podnikatelským subjektům za jejich práci.

Nejvyšších poct podnikatelské veřejnosti se letos dočkalo za účasti více než 400 podnikatelů, představitelů státní správy a osobností veřejného života celkem 14 osobností z řad podnikatelů, manažerů, lékařů, sportovců i vědeckého a uměleckého světa.

„I dnes 100 let po vzniku Československa má naše 10milionová země světu co nabídnout. A vděčíme za to i dnešním oceněným. Ať již se proslavili v oblasti byznysu, sportu, vědy, nebo umění, jedno mají společné. Hovoří za ně jejich činy a úspěchy i to, že jejich jména znají daleko hranicemi České republiky. Reprezentují dobré renomé naší země a pomáhají tak i tuzemskému byznysu,“ poznamenal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý při udělování Řádu Vavřínu během galavečera v pražském Paláci Žofín.

Letos se akce konala pod záštitou prezidenta České republiky, předsedy Senátu Parlamentu ČR, předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedy vlády, ministryně průmyslu a obchodu, magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 1.

Laureáti 2018

VLADIMíR BENEŠ za celoživotní dílo v oblasti medicíny
Vladimír Beneš je špičkový lékař a světově uznávaný neurochirurg, který vede neurochirurgickou a neuroonkologickou kliniku v ústřední vojenské nemocnici v Praze Střešovicích. Jeho specializací jsou zákroky v anatomickém středu mozku a cévní neurochirurgie. V letech 2002?2010 působil ve funkci předsedy České neurochirurgické společnosti a následně byl v letech 2011?2015 prezidentem Evropské asociace neurochirurgických společností. Dnes je předsedou neuroanatomické komise Světové federace neurochirurgických společností. Kromě toho od roku 1998 vede subkatedru neurochirurgie na Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ). K jeho koníčkům patří zájem o entomologii, rád sportuje a poslouchá hudbu.

VLASTISLAV BŘÍZA za významné podnikatelské úspěchy
Vlastislav Bříza je statutárním ředitelem a předsedou správní rady společnosti KOH-I-NOOR holding a.s., která je mateřskou organizací ryze české holdingové skupiny s celosvětovou působností. Vývoz je směřován do více než 80 zemí světa. Klastr s více než 2500 zaměstnanci a ročním obratem přes 4 mld. se za dobu své existence stal významným hnacím motorem ekonomického růstu řady regionů. Kromě řízení velké prosperující firmy dbá Vlastislav Bříza také o péči a ochranu životního prostředí, aktivně se účastní filantropických aktivit a společenského života, přispívá na renovaci historických a kulturních objektů.

PETR DVOŘÁK za významné manažerské úspěchy
Petr Dvořák je generálním ředitelem České televize od roku 2011, jeho mandát by měl skončit roku 2023. Na počátku 90. let založil agenturu B.I.G. a v letech 1995-1997 byl členem představenstva fotbalové Slávie. V roce 1999 začal pracovat pro skupinu PPF, kde měl na starost mediální či bankovní aktivity. Během své pracovní kariéry zastával důležité funkce v mnoha významných společnostech. Dlouhou dobu vykonával funkci generálního ředitele TV NOVA. Ve volném čase je vášnivým snowboardistou, cestovatelem a občasným kytaristou.

JAROMÍR HANZLÍK za celoživotní dílo v oblasti kultury
Jaromír Hanzlík je jedním z nejpopulárnějších herců české a československé filmové a divadelní scény. Během své kariéry ztvárnil celou řadu nezapomenutelných rolí. V pražském Divadle na Vinohradech strávil téměř třicet let a byl jedním z jeho hereckých pilířů. V devadesátých letech přesídlil na patnáct let do zahraničí, ale stále se příležitostně věnoval vystupování v televizi a ve filmu. Charismatický herec, který zazářil nejen v dramatických rolích, ale i v komediích, získal v letošním roce Kříšťálový globus za umělecký přínos české kinematografii na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a Zlatý střevíček za mimořádný přínos dětské kinematografii na festivalu ve Zlíně. Kromě toho také letos oslavil životní jubileum.

MARTIN FRIEDRICH HERRMANN za významné manažerské úspěchy
Martin Herrmann řídí energetickou skupinu innogy v České republice, současně se také podílí na vedení celého koncernu innogy z pozice člena představenstva zodpovědného za obchod. Více než 10 let strávil v bankovnictví a nyní už 16 let působí v energetice. Více než 20 let žije a pracuje v Česku. Podílel se na privatizaci českého plynárenství ? dosud největším českém privatizačním projektu. Od té doby je výrazně podepsán pod transformací tuzemských plynárenských podniků do podoby moderní a efektivní energetické skupiny. Jako zástupce českého plynárenství je aktivní i na evropské úrovni a je také členem boardu asociace Eurogas. Martin Herrmann je i filmovým fanouškem a díky unikátnímu projektu innogy – Energie českého filmu se společnost už léta podílí na dlouhodobé podpoře a rozvoji české filmové tvorby. Proto pod jeho vedením získala innogy titul Evropský kulturní investor.

JAROMÍR JÁGR za výjimečné úspěchy v oblasti sportu
Jaromír Jágr je jeden z nejlepších hráčů historie ledního hokeje. Během své bohaté kariéry dosáhl mnoha kolektivních i osobních úspěchů. Je členem Triple Gold Clubu, který sdružuje hráče, kteří vyhráli všechny tři hlavní hokejové soutěže – Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. Jaromír Jágr je držitelem mnoha prestižních ocenění a rekordů. Díky své příkladné disciplíně a tvrdému tréninku je inspirací pro každého sportovce. V současnosti je hráčem svého mateřského klubu Rytíři Kladno, zároveň je jeho majitelem a jednatelem.

ROMAN KNAP za významné manažerské úspěchy
Roman Knap je generálním ředitelem České pošty. Do čela státního podniku provozujícího poštovní služby na území České republiky se zhruba 31 tisíci zaměstnanci nastoupil v červnu roku 2018. Během své kariéry pracoval na významných pozicích ve společnostech Oracle, KPMG Consulting či v softwarové firmě SAP, kde zastával post generálního ředitele české i slovenské pobočky. Osobně se výrazně podílel na iniciativě i realizaci průmyslu 4.0. Ve volném čase rád běhá, jezdí na kole, hraje golf, boxuje a vaří. Je fanouškem moderního umění a sám rád maluje expresionistické obrazy podle reálné předlohy.

MICHAL KOCIÁN za významné podnikatelské úspěchy
Michal Kocián – akcionář a předseda představenstva evropské společnosti FINEP HOLDING založil se třemi spolužáky ze Stavební fakulty ČVUT skupinu FINEP, která dnes patří k největším a nejúspěšnějším developerským skupinám v České republice. Od roku 1995 realizoval FINEP rozsáhlé rezidenční a administrativní komplexy v Praze, projekty v Bratislavě, ale i v Mongolsku. Doménou společnosti je takzvaný CITY DEVELOPMENT, který řeší celkový urbanismus lokality, včetně občanské vybavenosti a veřejných prostranství, přičemž se snaží klást důraz na spokojený život obyvatel. FINEP nabízí nejen vlastnické a družstevní bydlení, ale i služby s tím spojené. Pod svá křídla před pár lety přijal projekt ochrany ohrožených dětí DOBRÁ RODINA, který pomohl již více než 1 600 dětí v ohrožení.

ŠÁRKA LITVINOVÁ za významné podnikatelské úspěchy
Šárka Litvinová je spoluzakladatelkou společnosti ASIANA, kterou řídí společně se svým manželem Alexejem. Od počátku maximálně využívají moderní technologie a usilují o nejvyšší možnou míru automatizace. V roce 1996 spustili jako první cestovní kancelář v České republice webovou stránku. V roce 2001 zprovoznili první online systém prodeje letenek ve střední a východní Evropě pod názvem Letuška.cz. Na tomto portálu si zákazníci mohou rezervovat letenky, vybrat zájezd či ubytování, pronajmout auto, zajistit pojištění apod. ASIANA provozuje i weby Study.cz a Viza.cz, kde lze zprostředkovat jazykový pobyt a najít kompletní a aktuální informace o vízech do celého světa.

PAUL RAUSNITZ za významné podnikatelské úspěchy „in memoriam“
Paul Rausnitz byl českoamerický podnikatel. Pod jeho vedením se přerovská společnost Meopta -optika, s.r.o. stala jednou z nejmodernějších a největších firem zabývajících se optickými systémy nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku. Za největší bohatství své firmy považoval zaměstnance, které vnímal jako „své děti“. Paul Rausnitz byl držitelem mnoha významných ocenění jako např. Medaile Za zásluhy prvního stupně, kterou mu udělil prezident republiky, ceny Gratias Agit z roku 2008 či Ceny Arnošta Lustiga z roku 2017. Podporoval také řadu organizací charitativního charakteru.

PAVEL RYNDA za významné podnikatelské úspěchy
Pavel Rynda se kamnářství věnuje celý svůj profesní život, je zakládajícím členem Cechu kamnářů České republiky a od roku 1995 i jeho prezidentem. V rodinné firmě Kamnářství Rynda s.r.o. pracují nejen obě jeho dcery, ale nyní zaučuje kamnářskému řemeslu i svého vnuka. Aby kamnářské řemeslo stále osvěžovala nová krev, předává na Střední škole Jarov v Praze své zkušenosti i dalším mladým lidem, učňům v oboru kamnář. Mezi jeho nejvýznamnější realizace patří rekonstrukce renesančních kamen na Pražském hradě, na zámku Lány nebo ve Valdštejnském paláci, ovšem jako každý správný mistr svého oboru si zakládá i na těch nejmenších a nejobyčejnějších kamnech, které kdy postavil nebo zrenovoval. Jeho životním mottem totiž je slogan ?Ať nám táhnou!?

JAROMÍR ŘEZÁČ za významné podnikatelské úspěchy
Jaromír Řezáč je zakladatel a ředitel společnosti GORDIC. Začínal v raných devadesátých letech, kdy naprogramoval a nasazoval první aplikace s odbornou podporou své manželky a několika doposud nejbližších spolupracovníků. Vznikl tak mimo jiné i GINIS, informační systém, který se stal standardem ve veřejné správě. Dnes má jeho společnost několik set pracovníků a obrat přesahující půl miliardy korun. Její software a metodiku používá několik tisíc organizací, několik desítek tisíc uživatelů. Největší důraz při budování firmy klade Jaromír Řezáč na lidský potenciál, ve kterém je, podle jeho názoru, ukryta největší síla společnosti GORDIC. Dodnes si osobně vybírá nové kolegy, kteří se mají stát součástí firmy s gordickým uzlem ve znaku. Jeho nejdůležitější životní a pracovní hodnoty jsou rodina, slušnost, loajalita a vysoká odbornost. Tyto hodnoty se výrazně promítají i do firemní kultury. Zapojením nejen manželky, ale i dvou synů do svého podnikání vytvořil Jaromír Řezáč jednu z nejúspěšnějších rodinných firem. Se svými syny sdílí kromě životních postojů a firemních cílů i zájem o metalovou hudbu a golf.

HANA ŠMEJKALOVÁ za významné manažerské úspěchy
Hana šmejkalová je tři roky výkonnou ředitelkou Mezinárodního letiště Pardubice a místopředsedkyní představenstva společnosti East Bohemian Airport, která je provozovatelem této civilní části jinak vojenského letiště v Pardubicích. Předtím pracovala více než 22 let v Českých aeroliniích, kde působila v různých manažerských pozicích doma i v zahraničí. Do pozice výkonné ředitelky pardubického letiště nastoupila v září 2015, tedy v době, kdy se světová ekonomická krize odrazila i v letecké dopravě. Jejím cílem a ctižádostí bylo vybudovat v Pardubicích regionální plnohodnotné letiště, které by bylo klíčovým prvkem ekonomického rozvoje dané oblasti. (A nutno říci, že se, ku prospěchu letiště, ve svých plánech nedržela a nedrží při zemi.) Díky ní se pardubické letiště více otevřelo světu, byly zřízeny pravidelné letecké linky a přibyly destinace pro letní charterové lety. Hana šmejkalová přispěla i k propojení letiště s veřejnými i soukromými subjekty, k navázání kontaktů s turistickými organizacemi i cestovními kancelářemi. Letiště pod jejím vedením v letech 2016 a 2017 vybudovalo nový letištní terminál, který zásadním způsobem zkvalitnil odbavovací procesy i pohodlí cestujících a zvýšil zájem leteckých společností o jeho služby. Pod jejím vedením zkrátka pardubické civilní letiště dostalo nový impulz, získalo vysokou profesionalitu, ale také elegantní tvář. Nejvíce času samozřejmě věnuje své práci, pokud má volno, poslouchá hudbu a cestuje.

TOMÁŠ ZIMA za celoživotní přínos v oblasti vědy a vzdělávání
Tomáš Zima spojil svůj život s Univerzitou Karlovou. Nejprve ji vystudoval, poté se stal aspirantem, pak odborným asistentem na I. ústavu lékařské chemie 1. lékařské fakulty UK. Následně na 1. LF UK habilitoval a o pět let později v roce 2001 byl jmenován profesorem v oboru lékařská chemie a biochemie. Od roku 1999 je přednostou ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN. Na Univerzitě Karlově rovněž působil dvě funkční období jako děkan 1. lékařské fakulty UK. V současnosti je jejím rektorem. Mezi jeho koníčky patří zájem o historické památky, hudba 18. a 19. století, turistika, lyžování a plavání.