Novela směrnice Ekodesign 2027
V souvislosti s plánovanou úpravou směrnice Ekodesign pro lokální topidla (2015/1185) se znovu začínají objevovat různé dezinformace týkající se škodlivosti topení dřevem a plánů zakázat spalovat dřevo v Evropě. Jsou to však většinou nesmysly. Cílem revize, kterou v pravidelných cyklech prochází i další evropská legislativa, je úprava pravidel, jejich redukce, případně doplnění. V příštích týdnech se bude v evropských institucích se zástupci členských států o návrzích podoby této směrnice jednat, po uplynutí lhůty pro podání připomínek přijde finalizování obsahu, stanovení přechodného období a termínu platnosti. Cech kamnářů ČR má aktuální navrhované parametry k dispozici a mezní hodnoty emisí nejsou v tuto chvíli pro výrobce dobrou zprávou. Navrhované podmínky, které navíc nebyly nikde oficiálně diskutovány s odborníky, jsou zcela mimo realitu a postrádají smysl. Jednání jsou však na začátku a cílem musí být realistický, tedy dosažitelný výsledek. Za posledních 10 let došlo díky oborovým inovacím i probíhající výměně zastaralých zdrojů (kotlů i kamen) k rapidnímu snížení škodlivin v ovzduší. Přísné legislativní prostředí umožňující vyrábět či stavět jen účinné a ekologické lokální zdroje je standardem, který zásadní změnu nepotřebuje. Značné rezervy však Cech kamnářů ČR spatřuje nikoli na straně výroby, ale na straně uživatelské. S cílem zlepšovat kvalitu ovzduší a ochranu životního prostředí musí jít vedle tlaku na parametry výrobku ruku v ruce i edukace uživatelů a kontrola a motivace v podobě sankcí pro „nepoučitelné topiče“. A zde se už léta ze strany evropských i národních institucí neděje téměř nic!
Dřevo patří mezi obnovitelné zdroje energie, V některých oblastech Evropy jde dokonce o klíčový energetický zdroj. Počítá se s ním také jako s významnou náhradou fosilních paliv. Topení dřevem činí evropské domácnosti nezávislými na dodávkách plynu a elektřiny, jde o tradiční způsob vytápění hlavně ve vesnických oblastech a s moderními zdroji jde o topení účinné i nízkoemisní. Při získávání paliva z udržitelně obhospodařovaných lesů, je topení v kamnech prospěšné a nutné pro kaskádové využívání biomasy. Zpracování dřeva, tedy i toho palivového, je důležitou obživou mnoha lidí v mnoha zemích EU, která povzbuzuje ekonomiku a trh práce.
Topení dřevem opravdu nikdo nezakazuje! A nevěřte těm, co zpravidla z různých zištných důvodů a konkurenčních pohnutek tvrdí opak. Pravidla směrnice Ekodesign lokálních topidel na tuhá paliva teď prochází revizí. Výsledek revize musí být ale takový, abychom potenciál dřevní biomasy, kterou mimochodem Evropa považuje za energeticky významnou, mohli i nadále využívat. A jak jinak než v účinných, ekologických, cenově dostupných a technicky realizovatelných topidlech!
Mgr. Libor Soukup, Prezident Cechu kamnářů ČR