Technologie a ukázky staveb přitahovaly zvídavé pohledy


Více ukázek, více technologie i více prostoru – to byly faktory, které udělaly stánek Cechu kamnářů ČR na letošním veletrhu ForArch ještě atraktivnější než v minulých letech. Čistý červenobílý design zázemí doplňovaly informační tabule a patrná byla i spolupráce s dalšími organizacemi při rozvoji řemesla.

„Pro letošní rok jsme získali skutečně krásné místo k reprezentování naší činnosti. Přestože jsme na stánek umístili řadu ukázek souvisejících s kamnařinou, prostor zázemí zůstal příjemně vzdušný,“ zhodnotil spokojeně letošní účast na zářijovém veletrhu prezident Cechu kamnářů ČR Pavel Rynda.

V rámci osvěty řemesla nechal cech zájemce nahlédnout „pod pokličku“ přípravy kamnářských děl. K vidění byla kachlová obestavba, která v průběhu pěti dní postupně vyrůstala pod rukama učňů z jarovské střední školy, lákadlem pro zvídavé návštěvníky byl i průřez topeništěm s tahovým systémem, reálný pohled do biotopeniště s litinovými komponenty a ukázky topidel v podobě moderního krbu s třístrannou vložkou, replika historických kamen a kachlový sporák. Exponáty obdivovali ti, kdo doma nemají kachlové topidlo, i ti, kdo ho již mají.

„To je krásné, tohle někdo u nás dokáže opravdu postavit?“ Užasle reagovala na repliku starorůžových historických kamen paní z Moravy, která se zastavila u cechovního stánku. Právě informace o tom, co je v současné kamnařině možné, šířili radní mezi návštěvníky veletrhu. Na stánek přicházeli lidé i s konkrétními dotazy a často požadovali doporučení na dobrého kamnáře. V takovém případě byli odkázáni na databázi členů na webových stránkách cechu.

Řadu informací a uživatelských rad se mohli dočíst také v Kamnářském SPECIÁLU CK ČR, který stejně jako vloni vyšel právě při příležitosti konání veletrhu. Postupně mizel ze stojanu a celkem se ho rozdalo zhruba 2 500 kusů. „Reakce „Jé, vy máte nové číslo“ svědčí o tom, že se k nám na stánek vrátili i účastníci loňského veletrhu. Lidé nás vnímají, a to je důležité,“ podotkl za marketingovou komisi cechu Ivo Bartoš. A pozornost lidí si získal také seminář nazvaný „Nízkoenergetické budovy a kamnařina“, který na veletrhu vedl viceprezident cechu Vít Pešek. Ohlas publika byl značný, přišlo hodně lidí, kteří nejen pozorně poslouchali výklad, ale svůj zájem dali najevo také svými dotazy.

Ocenili našeho člena za „nej“ stánek

Přímo naproti stánku naší organizace prezentoval svou firmu i člen cechu Tomáš Jíra, jehož stánek organizátoři vyhodnotili na základě ohlasů návštěvníků jako nejlepší ve své kategorii. Pan Jíra za něj získal ocenění TOP EXPO 2015 v kategorii do 60m2. Z jeho starorůžově laděného stánku, navozujícího dojem obývacího pokoje s příjemnou atmosférou tepla, se v průběhu konání veletrhu linuly vůně koláčků i pečené kachny, které připravoval přímo na místě ve svých topidlech. „Velmi se mi zamlouvalo, že vedle stánku cechu měli svá zázemí i někteří naši členové. Koncentrace kamnářského řemesla v našem prostoru byla o to silnější,“ dodal prezident Rynda.